Distrikt Östra

Ibn Rushd studieförbund distrikt Östra består av Jönköpings, Kalmars, Kronobergs och Östergötlands län.
Här finns ett distriktskansli och två kontor. I Linköping där Haamud Shire arbetar som verksamhetsledare, kurssamordnare Abdirahman Musse och Naima Kharchoufa som administratör. I Jönköping där studiekonsulenten Kamal Mahamed arbetar och i Kalmar där Mohamud Salad arbetar som studiekonsulent.

Östra arbetar tillsammans med sina medlemsorganisationer kring folkbildning och olika projekt.

Läs mer om vår verksamhet på Facebook!

ÄR DU INTRESSERAD AV FOLKBILDNING?

Vi söker cirkelledare i alla åldrar för olika verksamhet. Vi erbjuder cirkelledarutbildning.

Kontakt, Östra

Haamud Shire
Verksamhetsledare
Skäggtorpcentrum 1 A, 586 44 Linköping
Mobil: 0723233035
haamud.shire@ibnrushd.se

Muse Yusuf
Ordförande
Värnamo
Mobil: 0763-361 154
muse.yusuf85@icloud.com

Naima Kharchoufa
Gustav Administratör
Skäggetorpscentrum 1A, 586 42 Linköping
Mobil: 073-519 15 52
naima.kharchoufa@ibnrushd.se

Abdallah Hussein
Asylsamordanare
Skäggetorps Centrum 1A, 58644 Linköping
Mobil: 076-002 41 09
 Abdallah.hussein@ibnrushd.se

Abdirahman Musse
Kurssamordnare
Skäggtorpcentrum 1 A, 586 44 Linköping
tfn: 08-56 24 49 04
Mobil: 070-769 90 98
abdirahman.musse@ibnrushd.se

Kamal Mahamed
Studiekonsulent
Huskvarnavägen 40
554 54 Jönköping
Mobil: 0708-29 94 28
kamal.mahamed@ibnrushd.se

Mohamud Salad Ali
Studiekonsulent
Wismarsvägen 3, 39356 Kalmar
Mobil: 0735-19 15 84