Distrikt Västra

Distrikt Västra består av tre län och har ett distriktskansli i Göteborg. Sedan våren 2018 har vi även ett kontor i Karlstad.

Vi samverkar med våra föreningar. Tillsammans anordnar vi varje år över 1 000 olika cirklar och kulturprogram i många olika ämnen, till exempel språk (svenska, arabiska, somaliska, engelska), religion (andlighet, livskunskap, korankunskap, religionens betydelse i samhället), matematik, föräldrakunskap, matlagning, samhällskunskap och mycket mer.

En förening som samverkar med oss har kontakt med en av våra studiekonsulenter. Studiekonsulenterna ger föreningen stöd och vägledning i folkbildningsarbetet med cirklar och kulturprogram. Vi anordnar också utbildningar för våra cirkelledare.

Läs mer om vår verksamhet på Facebook!

KONTAKT, VÄSTRA

Suad Darir
Verksamhetsledare
Hisingsgatan 28, 417 03 Göteborg
Mobil: 070-247 07 20
suad.darir@ibnrushd.se

Ala Haidari
Verksamhetssamordnare
Hisingsgatan 28, 417 03 Göteborg
Mobil: 073-386 85 89
ala.haidari@ibnrushd.se

Nasir Farah
Verksamhetsutvecklare
Hisingsgatan 28, 417 03 Göteborg
Mobil: 073-519 15 66
Nasir.farah@ibnrushd.se

Ayse Genc
Studiekonsulent
Hisingsgatan 28, 417 03 Göteborg
Mobil: 076-002 41 10
ayse.genc@ibnrushd.se

Sharif Abdullahi
Studiekonsulent
Hisingsgatan 28, 417 03 Göteborg
Mobil:  076-002 41 01
sharif.abdullahi@ibnrushd.se

Astrid Vogel
Administratör
Hisingsgatan 28, 417 03 Göteborg
Mobil:  073-519 15 72
astrid.vogel@ibnrushd.se

Hamon Sahebi
Studiekonsulent Värmlands län
Sommargatan 101 A, 656 37 Karlstad
Mobil: 073-519 15 79
hamon.sahebi@ibnrushd.se

Mohammad El-Alti    
Ordförande
Hisingsgatan 28, 417 03 Göteborg
Mobil: 070-335 22 38
mohammad.el-alti@ibnrushd.se

Besök oss i…

Göteborg (Distriktets huvudkontor) – Vi sitter på Hisingsgatan 28

Karlstad – Vi sitter på Sommargatan 101 A