Distrikt Östra

Ibn Rushd studieförbund distrikt Östra består av Jönköpings, Kalmars, Kronobergs och Östergötlands län.
Distriktskansli finns i Linköping och det finns även lokala kontor i Jönköping, Växjö och Kalmar.

Östra arbetar tillsammans med sina medlemsorganisationer med olika folkbildande projekt.

Läs mer om vår verksamhet på Facebook!

ÄR DU INTRESSERAD AV FOLKBILDNING?

Vi söker cirkelledare i alla åldrar för olika verksamhet. Vi erbjuder cirkelledarutbildning.

Kontakt, Östra

info.ostra@ibnrushd.se

Haamud Shire
Verksamhetsledare
Skäggetorps Centrum 1 A, 586 44 Linköping
Mobil: 0723-23 30 35
haamud.shire@ibnrushd.se

Björn Lindsten
Verksamhetsutvecklare
Skäggetorps Centrum 1 A, 586 42 Linköping
Mobil: 0722-21 69 61
bjorn.lindsten@ibnrushd.se

Naima Kharchoufa
Gustav-administratör
Skäggetorps Centrum 1 A, 586 42 Linköping
Mobil: 0735-19 15 52
naima.kharchoufa@ibnrushd.se

Abdallah Hussein
Asylsamordanare
Skäggetorps Centrum 1 A, 586 44 Linköping
Mobil: 0760-02 41 09
 abdallah.hussein@ibnrushd.se

Abdirahman Musse
Studiekonsulent
Skäggetorps Centrum 1 A, 586 44 Linköping
Mobil: 0707-69 90 98
abdirahman.musse@ibnrushd.se

Kamal Mahamed
Studiekonsulent
Huskvarnavägen 40, 554 54 Jönköping
Mobil: 0708-29 94 28
kamal.mahamed@ibnrushd.se

Mohamud Salad Ali
Studiekonsulent
Wismarsvägen 3, 39356 Kalmar
Mobil: 0735-19 15 84

Albana Haxhija
Studiekonsulent
Sjöuddevägen 8, 352 46 Växjö
albana.haxhija@ibnrushd.se

 

Ordförande
Abdirahman Abdi Gure

Västervik
Mobil: 0707-19 53 55