Distrikt Östra

Ibn Rushd studieförbund distrikt Östra består av Jönköpings, Kalmars, Kronobergs och Östergötlands län.
Distriktskansli finns i Linköping och det finns även lokala kontor i Jönköping, Växjö och Kalmar.

Östra arbetar tillsammans med sina medlemsorganisationer med olika folkbildande projekt.

Läs mer om vår verksamhet på Facebook!

ÄR DU INTRESSERAD AV FOLKBILDNING?

Vi söker cirkelledare i alla åldrar för olika verksamhet. Vi erbjuder cirkelledarutbildning.

Kontakt, Östra

info.ostra@ibnrushd.se

Verksamhetsledare
Haamud Shire
Skäggetorps Centrum 1 A, 586 42 Linköping
0723-23 30 35
haamud.shire@ibnrushd.se

Verksamhetsutvecklare
Björn Lindsten
Skäggetorps Centrum 1 A, 586 42 Linköping
0722-21 69 61
bjorn.lindsten@ibnrushd.se

Asylsamordnare
Abdallah Hussein
Skäggetorps Centrum 1 A, 586 42 Linköping
0760-02 41 09
 abdallah.hussein@ibnrushd.se

Projektledare etablering
Shayma Marjan
Skäggetorps centrum 1A, 586 42 Linköping
0760-02 41 15
shayma.marjan@ibnrushd.se

Gustavadministratör
Naima Kharchoufa
Skäggetorps Centrum 1 A, 586 42 Linköping
0735-19 15 52
naima.kharchoufa@ibnrushd.se

Studiekonsulent
Abdirahman Musse
Skäggetorps Centrum 1 A, 586 42 Linköping
0707-69 90 98
abdirahman.musse@ibnrushd.se

Studiekonsulent
Kamal Mahamed
Huskvarnavägen 40, 554 54 Jönköping
0708-29 94 28
kamal.mahamed@ibnrushd.se

Studiekonsulent
Mohamud Salad Ali
Wismarsvägen 3, 393 56 Kalmar
0735-19 15 84
mahmoud.ali@ibnrushd.se

Studiekonsulent
Albana Haxhija
Sjöuddevägen 8, 352 46 Växjö
albana.haxhija@ibnrushd.se

 

Ordförande
Abdirahman Abdi Gure
Västervik
Mobil: 0707-19 53 55