Distrikt Södra

Varmt välkommen till Ibn Rushd Södra!

Ibn Rushd Södra Sverige startades år 2004 som en självständig juridisk enhet med demokratiskt vald styrelse. Ibn Rushd distrikt Södra innefattar Skåne och Blekinge. Ibn Rushd distrikt Södras kanslilokaler ligger på Fagerstagatan 1D, 214 44 Malmö. Vi har även ett kontor i Helsingborg som ligger på Dalhemsvägen 71, 254 65 Helsingborg samt ett i Kristianstad som ligger på Göingegatan 44, 291 38 Kristianstad.

Huvuddelen av vår folkbildningsverksamhet sker i samarbete med våra medlemsorganisationer. Samverkan med medlemsorganisationerna sker främst genom studiecirklar och kulturprogram. Ibn Rushd distrikt Södra erbjuder också spännande seminarier och föreläsningar runt om i vårt distrikt. De utbildningar vi erbjuder inom våra profilområden kan skräddarsys till arbetsplatser, skolor, företag och organisationer. Att utveckla och driva projekt är en central del av Ibn Rushds verksamhet.

Läs mer om vår verksamhet på Facebook!

Välkommen att samarbeta med oss och ta del av vår verksamhet!

Kontakt, Södra

info.sodra@ibnrushd.se

Distriktschef
Malin Novén
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
0707-69 90 95
malin.noven@ibnrushd.se 

Verksamhetsutvecklare
Andreas Hasslert
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
0709-38 80 38
andreas.hasslert@ibnrushd.se

Projektledare/Verksamhetsutvecklare
Hazem Youness
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
0760-02 41 06
hazem.youness@ibnrushd.se

Projektledare
Jamal Abdulle
Göingegatan 44, 291 38 Kristianstad
0760-02 41 11
jamal.abdulle@ibnrushd.se

Administratör
Rachelle Olsson Herrin
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
0760-02 41 04
rachelle.olsson.herrin@ibnrushd.se

Studiekonsulent
Mahamoud Nasir
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
0735-04 09 97
mahamoud.nasir@ibnrushd.se

Studiekonsulent
Othman Al-Tawalbeh
Dalhemsvägen 71, 254 65 Helsingborg
0707-58 33 21
othman.tawalbeh@ibnrushd.se

Studiekonsulent
Romdhane Boussaidi
Fagerstagatan 1D, 21444 Malmö
0768-58 86 12
romdhane.boussaidi@ibnrushd.se

Studiekonsulent
Abrar Shaubaki
Fagerstagatan 1D, 214 44 Malmö
0767 – 07 62 40
abrar.shaubaki@ibnrushd.se

Grafisk formgivare
Mohamad Khalifeh
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
0700-30 33 40
mohamad.khalifeh@ibnrushd.se

Kanslist
Karina Frisell
Fagerstagatan 1 A, 214 44 Malmö
0735-19 15 74
040-813 10
karina.frisell@ibnrushd.se

Lokalansvarig
Talal Oulmidi
Fagerstagatan 1D, 214 44 Malmö
0736 – 63 58 42
talal.oulmidi@ibnrushd.se

Ordförande
Sammar Khalil
sammar.khalil@ibnrushd.se