Distrikt Södra

Varmt välkommen till Ibn Rushd Södra!

Ibn Rushd Södra Sverige startades år 2004 som en självständig juridisk enhet med demokratiskt vald styrelse. Ibn Rushd distrikt Södra innefattar Skåne och Blekinge. Ibn Rushd distrikt Södras kanslilokaler ligger på Fagerstagatan 1D, 214 44 Malmö. Vi har även ett kontor i Helsingborg som ligger på Dalhemsvägen 71, 254 65 Helsingborg samt ett i Kristianstad som ligger på Göingegatan 44, 291 38 Kristianstad.

Huvuddelen av vår folkbildningsverksamhet sker i samarbete med våra medlemsorganisationer. Samverkan med medlemsorganisationerna sker främst genom studiecirklar och kulturprogram. Ibn Rushd distrikt Södra erbjuder också spännande seminarier och föreläsningar runt om i vårt distrikt. De utbildningar vi erbjuder inom våra profilområden kan skräddarsys till arbetsplatser, skolor, företag och organisationer. Att utveckla och driva projekt är en central del av Ibn Rushds verksamhet.

Läs mer om vår verksamhet på Facebook!

Välkommen att samarbeta med oss och ta del av vår verksamhet!

Kontakt, Södra

info.sodra@ibnrushd.se

Malin Novén 
Distriktschef
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
0707-69 90 95
malin.noven@ibnrushd.se 

Andreas Hasslert
Verksamhetsutvecklare
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
0709-38 80 38
andreas.hasslert@ibnrushd.se

Rachelle Olsson Herrin
Administratör
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
0760-02 41 04
rachelle.olsson.herrin@ibnrushd.se

Mahamoud Nasir
Studiekonsulent
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
Mobil: 0735-04 09 97
mahamoud.nasir@ibnrushd.se

Omar Alkayali
Studiekonsulent
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
Mobil: 0760-02 41 05
omar.alkayali@ibnrushd.se

Othman Al-Tawalbeh
Studiekonsulent
Dalhemsvägen 71, 254 65 Helsingborg
Mobil: 0707-58 33 21
othman.tawalbeh@ibnrushd.se

Romdhane Boussaidi
Studiekonsulent
Fagerstagatan 1D, 21444 Malmö
Mobil: 0768-58 86 12
romdhane.boussaidi@ibnrushd.se

Mohamad Khalifeh
Grafiker/formgivare
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
Mobil: 0700-30 33 40
mohamad.khalifeh@ibnrushd.se

Hazem Youness
Projektledare/Verksamhetsutvecklare
Fagerstagatan 1 D, 21444 Malmö
Mobil: 0760-02 41 06
hazem.youness@ibnrushd.se

Karina Frisell
Kontorsassistent
Fagerstagatan 1 A, 214 44 Malmö
Mobil: mobil: 0735-191574
Telefon: 040-813 10
karina.frisell@ibnrushd.se

Jamal Abdulle
Projektledare
Göingegatan 44, 291 38 Kristianstad
Mobil: 0760-02 41 11
jamal.abdulle@ibnrushd.se

Abrar Shaubaki
Projektassistent
Göingegatan 44, 291 38 Kristianstad
Mobil: 0767-07 62 40
abrar.shaubaki@ibnrushd.se

 

Ordförande:

Sammar Khalil
Fagerstagatan 1D, 214 44 Malmö
sammar.khalil@ibnrushd.se